2
Liderul senatorilor AUR, Petrișor Peiu, a explicat, duminică, la Digi24 de ce partidul condus de George Simion nu a votat Guvernul Veștea, deși parlamentari ai AUR au purtat negocieri atât cu fostul premier desemnat, cât și cu lideri social-democrați. În cadrul emisiunii „În fața ta” de la Digi24, acesta a declarat că PSD nu își asuma o „relație transparentă” cu AUR, iar partidul nu ar fi putut să își justifice schimbarea de atitudine în lipsa unor negocieri publice.

